One of my favorite awards is the Saturn Award! Horror, sci-fi, fantasy, and action movies are never rewarded…except by me and the Saturn Awards. (I got tired of removing the superfluous commas, so I decided to leave the rest as the list is found on the official website.) I’ll work my way through as much of this list as possible. Here are the nominees, from saturnawards.org:
Best Action / Adventure Film Release
Everest
Furious 7
Mission: Impossible – Rogue Nation The Revenant
Spectre
Spy
Best Actor in a Film
Domhnall Gleeson, (Ex Machina)
Harrison Ford, (Star Wars: The Force Awakens)
John Boyega, (Star Wars: The Force Awakens)
Leonardo DiCaprio, (The Revenant)
Matt Damon, (The Martian)
Paul Rudd, (Ant-Man)
Samuel L. Jackson, (The Hateful Eight)
Taron Egerton, (Kingsman: The Secret Service)
Best Actress in a Film
Blake Lively, (The Age of Adaline)
Charlize Theron, (Mad Max: Fury Road)
Daisy Ridley, (Star Wars: The Force Awakens)
Emily Blunt, (Sicario)
Jessica Chastain, (The Martian)
Mia Wasikowska, (Crimson Peak)
Best Animated Film Release
Anomalisa
The Good Dinosaur
Inside Out
Kung Fu Panda 3
Minions
When Marnie Was There
Best Comic to Motion Picture Release
Ant-Man,
Attack on Titan, Part 1,
Avengers: Age of Ultron,
Kingsman: The Secret Service,
Peanuts Movie, The,
Best Fantasy Film Release
Age of Adaline, The,
Baahubali: The Beginning,
Cinderella,
Goosebumps,
Hunger Games: Mockingjay – Part 2, The,
Ted 2,
Best Film Costume Design
Avengers: Age of Ultron, (Alexandra Byrne)
Baahubali: The Beginning, (Rama Rajamouli, Prashanti Tipirineni)
Cinderella, (Sandy Powell)
Crimson Peak, (Kate Hawley)
Kingsman: The Secret Service, (Arianne Phillips)
Star Wars: The Force Awakens, (Michael Kaplan)
Best Film Director
Alex Garland, (Ex Machina)
Colin Trevorrow, (Jurassic World)
George Miller, (Mad Max: Fury Road)
Guillermo del Toro, (Crimson Peak)
J.J. Abrams, (Star Wars: The Force Awakens)
Peyton Reed, (Ant-Man)
Ridley Scott, (The Martian)
Best Film Editing
Ant-Man, (Dan Lebental, Colby Parker Jr.)
Furious 7, (Leigh Folsom Boyd, Dylan Highsmith, Kirk Morri, Christian Wagner)
Jurassic World, (Kevin Stitt)
Kingsman: The Secret Service, (Eddie Hamilton, Jon Harris)
Mad Max: Fury Road, (Margaret Sixel)
Star Wars: The Force Awakens, (Maryann Brandon, Mary Jo Markey)
Best Film Make Up
Black Mass, (Joel Harlow, Kenny Niederbaumer)
Crimson Peak, (David Marti, Montse Ribe, Xavi Bastida)
Hateful Eight, The, (Gregory Nicotero, Howard Berger, Jake Garber, Heba Thorisdottir)
Mad Max: Fury Road, (Lesley Vanderwalt, Damian Martin, Elka Wardega)
Sicario, (Donald Mowat)
Star Wars: The Force Awakens, (Neal Scanlan)
Best Film Music
Baahubali: The Beginning, (M.M. Keeravani)
Crimson Peak, (Fernando Velazquez)
Hateful Eight, The, (Ennio Morricone)
Mad Max: Fury Road, (Tom Holkenborg)
Sicario, (Johann Johannsson)
Star Wars: The Force Awakens, (John Williams)
Best Film Production Design
Baahubali: The Beginning, (Sabu Cyril)
Crimson Peak, (Thomas E. Sanders)
Jurassic World, (Ed Verreaux)
Mad Max: Fury Road, (Colin Gibson)
Star Wars: The Force Awakens, (Rick Carter, Darren Gilford)
Tomorrowland, (Scott Chambliss)
Best Film Special / Visual Effects
Avengers: Age of Ultron, (Paul Corbould, Chris Townsend, Ben Snow, Paul Butterworth)
Ex Machina, (Andrew Whithurst, Paul Norris, Mark Ardington, Sara Bennett)
Jurassic World, (John Rosengrant, Michael Lantieri, Tim Alexander)
Mad Max: Fury Road, (Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver, Andy Williams)
Martian, The, (Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence, Steve Warner)
Star Wars: The Force Awakens, (Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan, Chris Corbould)
Best Film Writing
Crimson Peak, (Guillermo del Toro, Matthew Robbins)
Ex Machina, (Alex Garland)
Jurassic World, (Rick Jaffa, Amanda Silver, Colin Trevorrow, Derek Connolly)
Kingsman: The Secret Service, (Jane Goldman, Matthew Vaughn)
Mad Max: Fury Road, (George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris)
Martian, The, (Drew Goddard)
Star Wars: The Force Awakens, (Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt)
Best Horror Film Release
Crimson Peak,
Insidious: Chapter 3,
It Follows,
Krampus,
Visit, The,
What We Do in the Shadows,
Best Independent Film Release
99 Homes,
Bone Tomahawk,
Cop Car,
Experimenter,
Room,
Trumbo,
Best International Film Release
100 Year-Old-Man Who Climbed Out the Window and Disappeared, The,
Goodnight Mommy,
Labyrinth of Lies,
Legend,
Turbo Kid,
Wave, The,
Best Performance By A Younger Actor in a Film
Elias / Lukas Schwartz, (Goodnight Mommy)
Jacob Tremblay, (Room)
James Freedson-Jackson, (Cop Car)
Milo Parker, (Mr. Holmes)
Olivia DeJonge, (The Visit)
Ty Simpkins, (Jurassic World)
Best Science Fiction Film Release
Ex Machina,
Jurassic World,
Mad Max: Fury Road,
Martian, The,
Star Wars: The Force Awakens,
Terminator: Genisys,
Best Supporting Actor in a Film
Adam Driver, (Star Wars: The Force Awakens)
Michael Douglas, (Ant-Man)
Michael Shannon, (99 Homes)
Paul Bettany, (Avengers: Age of Ultron)
Simon Pegg, (Mission: Impossible – Rogue Nation)
Walter Goggins, (The Hateful Eight)
Best Supporting Actress in a Film
Alicia Vikander, (Ex Machina)
Carrie Fisher, (Star Wars: The Force Awakens)
Evangeline Lilly, (Ant-Man)
Jessica Chastain, (Crimson Peak)
Lupita Nyong’o, (Star Wars: The Force Awakens)
Tamannaah, (Baahubali: The Beginning)
Best Thriller Film Release
Black Mass,
Bridge of Spies,
Gift, The,
Hateful Eight, The,
Mr. Holmes,
Sicario,
TELEVISION AWARDS
Best Action / Thriller Television Series
Bates Motel,
Blindspot,
Fargo,
Hannibal,
Last Ship, The,
Librarians, The,
Mr. Robot,
Best Actor on a Television Series
Andrew Lincoln, (The Walking Dead)
Bruce Campbell, (Ash vs. Evil Dead)
Charlie Cox, (Daredevil)
David Duchovny, (The X-Files)
Grant Gustin, (The Flash)
Mads Mikkelsen, (Hannibal)
Matt Dillon, (Wayward Pines)
Sam Heughan, (Outlander)
Best Actress on a Television Series
Caitriona Balfe, (Outlander)
Gillian Anderson, (The X-Files)
Kim Dickens, (Fear The Walking Dead)
Krysten Ritter, (Marvel’s Jessica Jones)
Melissa Benoist, (Supergirl)
Rachel Nichols, (Continuum)
Rebecca Romijn, (The Librarians)
Best Fantasy Television Series
Game of Thrones,
Haven,
Jonathan Strange and Mr. Norrell,
Magicians, The,
Muppets, The,
Outlander,
Shannara Chronicles, The,
Best Guest Performance on a Television Series
Alex Kingston, (The Husbands of River Song)
John Carroll Lynch, (The Walking Dead)
Laura Benanti, (Supergirl)
Scott Glenn, (Daredevil)
Steven Brand, (Teen Wolf)
Victor Garber, (The Flash)
William Shatner, (Haven)
Best Horror Television Series
American Horror Story: Hotel,
Ash vs. Evil Dead,
Fear The Walking Dead,
Salem,
Strain, The,
Teen Wolf,
Walking Dead, The,
Best New Media Television Series
Bosch,
Daredevil,
DreamWork’s Dragons,
Man in the High Castle, The,
Marvel’s Jessica Jones,
Powers,
Sense8,
Best Presentation on Television
Cannibal in the Jungle, The,
Childhood’s End,
Doctor Who: The Husbands of River Song,
Jim Henson’s Turkey Hollow,
Sharknado 3: Oh Hell No!,
Wiz, The,
Best Science Fiction Television Series
100, The,
Colony,
Continuum,
Doctor Who,
Expanse, The,
Wayward Pines,
X-Files, The,
X-No Opinion, Check here if you have no opinion in this category
Best Superhero Adaptation Television Series
Arrow,
DC’s Legends of Tomorrow,
Flash, The,
Gotham,
Marvel’s Agent Carter,
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.,
Supergirl,
Best Supporting Actor on a Television Series
David Tennant, (Marvel’s Jessica Jones)
Erik Knudsen, (Continuum)
Kit Harington, (Game of Thrones)
Lance Reddick, (Bosch)
Patrick Wilson, (Fargo)
Richard Armitage, (Hannibal)
Toby Jones, (Wayward Pines)
Vincent D’Onofrio, (Daredevil)
Best Supporting Actress on a Television Series
Calista Flockhart, (Supergirl)
Danai Gurira, (The Walking Dead)
Gillian Anderson, (Hannibal)
Lena Headey, (Game of Thrones)
Melissa Leo, (Wayward Pines)
Melissa McBride, (The Walking Dead)
Tovah Feldshuh, (The Walking Dead)
Best Younger Actor on a Television Series
Brenock O’Connor, (Game of Thrones)
Chandler Riggs, (The Walking Dead)
Dylan Sprayberry, (Teen Wolf)
Frank Dillane, (Fear The Walking Dead)
Jodelle Ferland, (Dark Matter)
Maisie Williams, (Game of Thrones)
Max Charles, (The Strain)
Image from withanaccent.com.